výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání  Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   odkazy
Zpět Kauza "Guinnessova kniha světových rekordů" - chronologický přehled

Následující přehled chronologicky dokumentuje snahu o uznání našich výkonů jako světových rekordů zapsaných v Guinnessově knize světových rekordů a podává vysvětlení, proč k tomu zatím nedošlo.

Nápad vytvořit tento článek uzrával poměrně dlouho. Protože se jedná o souhrn dokumentů za dlouhé časové období, které nebyly nijak systematicky archivovány, byl článek neustále odkládán. Poslední pomyslná kapka, díky které konečně vznikl, byla reakce Guinness World Records z 29.11.2016 na naše 2 zatím poslední žádosti, ve které je místo řešení samotných výkonů uveden nový systém poplatků.

Veškerou naši více než desetiletou snahu o zapsání výkonů do Guinnessovy knihy rekordů je možné rozdělit do 4 období, během kterých jsme podali celkem 26 různých žádostí o registraci jednotlivých výkonů (plus hromadně o 13 českých rekordů).

Většina žádostí byla zamítnuta, protože jsme byli příliš mladí, plavali jsme jednotlivými plaveckými způsoby, byli jsme příliš specifičtí (štafeta na 1000 km) nebo prostě jen proto, že Guinness World Record si může vybrat, co zaregistruje a co ne. Žádosti, které nám byly schváleny nebo respektive nabídnuty k registraci, se vesměs vytrvalostního plavání týkaly pouze okrajově (štafeta nejvíce plavců během 1 hodiny).

Většina z našich 23 emailů a upřesňujících dotazů zůstala bez odpovědi...

První (pionýrská) etapa spadá do období od května 2008 do konce roku 2012 a týká se zejména našich prvních štafet juniorských kategorií. Žádosti jsou podávány písemně nebo emailem. Komunikace vázne, je často přerušovaná a celá snaha mizí do ztracena. Druhá etapa od jara 2013 do jara 2014 je charakterizována euforickým nadšením z oživené komunikace postupně přecházejícím v naprosté znechucení z totálního neúspěchu. Přes automatický systém je podáno několik žádostí "ohledně "nejmladších" plavců a našich "nejhodnotnějších" štafetových i sólových výkonů, které jsou všechny postupně z různých (někdy velice zvláštních) důvodů zamítnuty. Ve třetí etapě mezi podzimem 2014 a zimou 2016 se snažíme najít schůdnou cestu pro registraci alespoň toho "nej" výkonu - Štafety na 1000 km. I když Guinness World Records podle svých vlastních slov uznává pouze "nejlepší" výkony a naše štafeta překonává registrované hodnoty, jsme opět z podivných důvodů odmítnuti. Následná neúspěšná snaha o zvrat vede fakticky k naší rezignaci na tuto instituci. Poslední období od podzimu 2016 je vlastně spíše takový setrvačný doběh předchozích aktivit, kdy se snažíme podle databáze Guinness World Records najít jakoukoliv kategorii příbuznou našim aktivitám, kde bychom prorazili byrokratické síto. Skutečnost, že i standardní aplikace nových rekordů jsou nově zpoplatněny, nás utvrzuje v domnění, že zásadní problém pro uznání výkonu není kategorie rekordu, ale peníze, které z principu odmítáme zaplatit za exkluzivní Fast Track aplikaci a osobní pozvání rozhodčího Guinness World Records... Paralelně s tímto přenášíme od jara 2016 naše další snahy na FINA. Přestože pod tuto mezinárodní plaveckou asociaci organizačně nespadáme a tudíž naše výkony uznat nemusí, je to kromě Guinness World Records jediná celosvětová organizace evidující plavecké rekordy. Tyto aktivity však nejsou předmětem tohoto článku.

Teprve během psaní samotného článku se naplno ukázal celkový rozsah a komplikovanost komunikace. Někdy se prolíná komunikace týkající se více rozpracovaných žádostí a někdy naopak na sebe navazuje více postupných relací. Výsledkem je, že ani tento chronologický přehled není při běžném čtení příliš přehledný. Proto bude v blízké době vytvořen ještě jeden stručnější přehled.

Jednotlivé události jsou pro přehlednost uvedeny pouze se stručným komentářem nebo překladem do češtiny s odkazem na příslušný kompletní dokument (většinou v angličtině).

2008
Na přelom května a června se datuje úplný počátek naší snahy o zápis našich výkonů do Guinnessovy knihy rekordů. Poštou byla na adresu Guinness World Records zaslána vyplněná dokumentace Agreement Regarding Record Attempt (ARRA) ohledně případné registrace českého rekordu "Štafeta 24 hod – libovolně – kategorie žáci – nejml. skupina českých plavců! – 62 560 m" (termín 23.-24.3.2008) jako světového rekordu "24-hour swimming relay race of the children".

Podle údajů Guinness World Records trvá vyřízení standardní žádosti 4 - 6 týdnů. Expresní žádost (Fast Track) má být za poplatek 300 GBP vyřízena do 3 pracovních dnů. Za poplatek může být rovněž k pokusu o rekord přizván přímo rozhodčí od Guinness World Records, ale není to podmínkou.


2009
V únoru po více než půl roce čekání (Guinness World Records uvádí dobu vyřízení 4 - 6 týdnů) přichází od Guinness World Records email s instrukcí, aby byla žádost ohledně "24-hour swimming relay race of the children" dodatečně zaregistrována elektronicky přes automatickou emailovou schránku agreement@guinnessworldrecords.com.

Během března byla emailem na adresu agreement@guinnessworldrecords.com doplněna elektronická verze žádosti o registraci světového rekordu "24-hour swimming relay race of the children" a zároveň byla podána nová žádost na případnou registraci připravované akce "Štafeta 24 hod – motýl – kategorie žáci – nejml. skupina českých plavců!" (plánovaný termín 12.-13.4.2009) jako světového rekordu "24-hour relay swimming butterfly race".



20.3. byla emailem doručena potvrzení, že žádosti byly zaregistrovány do systému Guinness World Records a byla jim přidělena čísla CLAIM ID.



Zároveň jsou doručeny k vyplnění tiskopisy ARRA (Agreement Regarding Record Attempt) pro obě žádosti, přestože ARRA týkající se "24-hour swimming relay race of the children" byla jako vůbec první dokument zaslána poštou na adresu Guinness World Records téměř před rokem... Nicméně oba vyplněné formuláře jsou odeslány zpět.

Nastává další dlouhá přestávka v komunikaci ze strany Guinness World Records, i když podle zveřejněných informací by vyřízení žádosti nemělo trvat déle než 4 - 6 týdnů...

Po více než 7 měsících, což je doba s bohatou rezervou podstatně delší než uvedených 4 - 6 týdnů, marného čekání na jakoukoliv reakci na odeslané materiály posíláme emailem první urgenci. Slušně připomínáme, že již 7 měsíců marně čekáme na jakékoliv vyjádření ohledně uznání našich žádostí CLAIM ID 253499 a 253500 jako Guinnessových světových rekordů. Připomínáme, že CLAIM ID 253499 se týká uznání Českého národního rekordu skupiny nejmladších plavců, kteří ve věku 10 let 7 měsíců a 16 dní uplavali libovolným způsobem během 24 hodinové štafety 62560 m a CLAIM ID 253500 se zabývá uznáním Českého národního rekordu obdobné skupiny plavců s věkovým průměrem 11 let 5 měsíců a 18 dní, která během 24 hodinové štafety zaplavala motýlem 52847 m. Zdůrazňujeme, že účastníci obou akcí se plavání nevěnují závodně, ale čistě amatérsky. Zároveň žádáme o zaregistrování další žádosti ohledně uznání našeho nového Českého národního rekordu, který vytvořili během 24 hodinové polohové štafety plavci s věkem 11 let 9 měsíců a 12 dní výkonem 58830 m.

2010
Celý rok proběhl ve znamení marného čekání na jakoukoliv reakci za strany Guinness World Records... Kolikrát již uběhlo oněch Guinness World Records udávaných 4 - 6 týdnů na vyřízení žádosti? Znamená snad tato dlouhodobá nečinnost signál, že je žádoucí podávat žádosti nikoliv standardním způsobem, ale exkluzivním Fast Track s poplatkem 300 GBP a nejlépe ještě s osobním (a plně hrazeným) pozváním rozhodčího Guinness World Records?

2011
Vzhledem k blížícímu se pokusu o vytvoření rekordu na 50 km motýlem (termín 24.-25.4.2011) zkoušíme oživit mrtvou komunikaci ohledně obou předchozích výkonů a samozřejmě ohledně plánované akce. V textu objasňujeme náš záměr zaplavat 23.4.2011 co nejvíce kilometrů způsobem motýl. Žádáme o informace ohledně vzdálenosti a času případného světového rekordu v této disciplíně. Dále urgujeme posouzení našich národních výkonů podaných pod čísly CLAIM ID 253499 a 253500. Zdůrazňujeme, že na vyjádření čekáme již rok a půl!

Na konci srpna se konečně začíná něco dít. V několika kopiích jsou od Guinness World Records doručeny 3 emaily. V prvním emailu se Guinness World Records omlouvá za nedodržení termínu pro vyřízení žádosti. Vysvětluje to technickou chybou a podle hlavičky byl mail rozeslán hromadně velkému množství žadatelů. Druhý email potvrzuje přijetí žádosti o registraci výkonu "Nejdelší uplavaná vzdálenost motýlem". Ve třetím emailu je zamítnut výkon "Nejdelší uplavaná vzdálenost motýlem" s vysvětlením, že Guinness World Records neuznává pokusy zaplavané jednotlivými způsoby, ale pouze povoluje překonávat nejdelší uznané výkony libovolným plaveckým způsobem. U vzdáleností, které neměří FINA totiž Guinness World Records nemůže rozhodnout, zda účastník správně dodržoval pravidla. Další odstavec vyjadřuje, že je pouze na Guinness World Records, který výkon s konečnou platností uznají a který posoudí jako neživotaschopný a tudíž nemonitorovaný. Protože vaše žádost nebyla přijata, odmítají Guinness World Records jakoukoliv odpovědnost za naše případné další aktivity. Pokud v nich budeme pokračovat, činíme tak pouze na vlastní riziko. Na závěr textu je ještě jedno poděkování za náš zájem o Guinness World Records. S pozdravem Mike Janela.

2012
50 km motýlem je z uvedeného důvodu zamítnuto. Proč se ale má ve vytrvalostním plavání uznávat pouze libovolný plavecký způsob, když v každém vydání Guinnessovy knihy rekordů je uvedena tabulka světových rekordů na sprinterských tratích plavaných všemi plaveckými způsoby (motýl, znak, prsa, kraul a polohově)? Proč se to má vztahovat pouze na tratě od 50 do 1500 metrů? Všechny ostatní disciplíny se rozdělují do mnoha (často i zvláštních) kategorií. Například v atletice se rozděluje maratón na běh popředu a pozadu a na chůzi popředu a pozadu. V bruslení se eviduje nejdelší ujetá vzdálenost na normálních a na kolečkových bruslích. Ve vzpírání se uznávají také všechny tři standardní kategorie (nadhoz, trh a dvojboj). V cyklistice jsou uznány například rekordy na vzdálenost 1 km s pevným startem, s letmým startem, s pevným startem za vodičem a s letmým startem za vodičem. Přeplavby Atlantického oceánu jsou rozděleny dokonce do 8 kategorií! Nejmenší plavidlo plující na východ a na západ, jednotrupé plavidlo plující na východ a na západ, vícetrupé plavidlo plující na východ a na západ a konečně nejrychlejší sólo plavba na východ a na západ. Podobných příkladů bychom nalezli více. Proč se tedy i vytrvalostní plavání nerozděluje do několika kategorií jako ostatní sporty? Vždyť konečně i naší snaze blízké přeplavby kanálu La Manche jsou v Guinnessově knize rekordů 1996 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1995) evidovány v několika kategoriích: první muž, první žena, směr Anglie - Francie, směr Francie - Anglie, nejrychlejší jednotlivec, nejrychlejší štafeta, nejčasnější a nejpozdější den v roce, nejstarší muž a žena, dvojí přeplavby (první, nejrychlejší, obousměrně, muži, ženy, štafety), trojí přeplavby, nejvíce přeplaveb...

Dál marně čekáme na jakékoliv vyjádření ohledně obou předchozích žádostí CLAIM ID 253499 (24-hour swimming relay race of the children) a CLAIM ID 253500 (24-hour relay swimming butterfly race). Již mnohokrát uběhla proklamovaná lhůta 4 - 6 týdnů, Guinness World Records ale zarytě mlčí... Jazyková bariéra bohužel tlumí další aktivity i z naší strany a tím se vlastně končí první kapitola naší snahy o zápis rekordů.

2013
8.4. se díky nově navázaným kontaktům otevírá možnost zkusit oživit komunikaci s Guinness World Records. Rozjezd nové (a jak doufáme - úspěšnější) etapy však komplikují dávno neaktuální přihlašovací údaje. Na stránkách www.guinnessworldrecords.com žádáme o aktualizaci hesla.

- 10.4. od Guinness World Records přichází obnovené přihlašovací údaje.

Po přihlášení zjišťujeme, že v systému Guinness World Records jsou evidovány jen obě původní žádosti
CLAIM ID 253499 (WebClaimID 249111): 24-hour swimming relay race of the children,
CLAIM ID 253500 (WebClaimID 249113): 24-hour relay swimming butterfly race,
zatímco zamítnutý výkon "Nejdelší uplavaná vzdálenost motýlem" v databázi vůbec nefiguruje:

I situace obou původních žádostí je zvláštní. CLAIM ID 253499 (24-hour swimming relay race of the children) byl sice v pořádku přijatý, ale je zcela nelogicky porovnáván se zcela rozdílným výkonem Most participants in a swimming relay in one hour - 60 ft pool (Nejvíce účastníku v hodinové plavecké štafetě)" týkající se plavání štafety na 1 hodinu, které se 25.8.2012 zúčastnilo 281 plavců. Naopak CLAIM ID 253500 (24-hour relay swimming butterfly race) dosud čeká na doručení ARRA, který byl odeslán v roce 2009...

Po zjištění aktuální situace se rozhodujeme pokusit kontaktovat Guinness World Records ohledně oživení původních žádostí a zároveň registrace našich dalších výkonů z let 2009 - 2013. Abychom měli připravená kompletní data, čekáme ještě na certifikáty ohledně českých rekordů "Štafeta 100 km a 24 hod – motýl – kategorie junioři" a "Maratón – motýl – kategorie jednotlivci", které jsme získali během naší poslední akce (30.3.-1.4.2013). Podle informací vyplývajících ze stránek Guinness World Records připouští prakticky pouze online vkládání nových žádostí. Získat jakékoliv kontaktní údaje pro osobní komunikaci je velice obtížné, ale nakonec několik kontaktních adres získáváme.

25.5. odesíláme první email týkající se oživení původních žádostí a možnosti registrace dalších našich výkonů přímo na adresu rozhodčích Guinness World Records (adjudication@guinnessworldrecords.com).
V úvodu vysvětlujeme, že se dlouhodobě zabýváme bazénovým vytrvalostním plaváním a že držíme několik českých rekordů, které jsou oficiálně uznané v České knize rekordů a zapsané v České databázi rekordů, spravovanou Agenturou Dobrý den jako národním supervizorem. Dále služně žádáme o prověření, zda by naše české rekordy nemohly být uznány jako rekordy světové. Vysvětlujeme, že jsme se o registraci některých akcí snažili již v roce 2008, ale tyto aktivity bohužel selhaly. Diplomaticky svádíme hlavní vinu na jazykové bariéry místo na zcela selhávající komunikační kanály. Doplňujeme, že v současné době jsme schopni dohledat pouze naše registrační číslo (membership id: 223666) a původní čísla claim id (253499 a 253500). V dalším textu uvádíme, že všechny naše výkony se uskutečnily pod přímým dohledem národní autority a sportovních rozhodčí a že je můžeme doložit kompletními záznamy měření, tabulkami, svědky, fotodokumentací, videonahrávkami a novinovými články (po překladu do angličtiny). V příloze zasíláme kompletní soubor certifikátů ohledně českých rekordů. Certifikáty jsou originály v češtině, ale případně mohou být oficiálně přeloženy a vydány v angličtině.
Dále se dotazujeme, zda uvedené výkony mohou být uznány jako světové rekordy:
1.) Štafeta 24 hod – libovolně – kategorie žáci (13 dětí, průměrný věk 10 let 7 měsíců 16 dní) – 62 560 m (23.-24.3.2008)
2.) Štafeta 24 hod – motýl – kategorie žáci (11 dětí, průměrný věk 11 let 5 měsíců 18 dní) – 52 847 m (12.-13.4.2009)
3.) Štafeta 24 hod – kraul – kategorie žáci (13 dětí, průměrný věk 11 let 9 měsíců 12 dní) – 57 765 m (27.-28.10.2010)
4.) Štafeta 24 hod – znak – kategorie žáci (12 dětí, průměrný věk 11 let 7 měsíců 25 dní) – 58 065 m (7.-8.5.2010)
5.) Štafeta 24 hod – polohově – kategorie žáci (11 dětí, průměrný věk 11 let 5 měsíců 14 dní) – 58 830 m (27.-28.10.2009)
6.) 50 km – motýl – kategorie jednotlivci – 17 hod 18 min (plus další rekordy na mezičasech: 10 km: 3 hod 16 min, 20 km: 6 hod 35 min, 30 km: 9 hod 57 min, 40 km: 13 hod 30 min, Maratón: 14 hod 17 min) (24.-25.4.2011)
7.) Štafeta 24 hod – prsa – kategorie žáci (13 dětí, průměrný věk 11 let 7 měsíců 18 dní) – 57 825 m (7.-8.5.2011)
8.) Štafeta 100 km – libovolně – (15 plavců) – 32 hod 46 min (plus rekord na mezičase 24 hod: 75 940 m) (27.-29.10.2011)
9.) 50 km – libovolně – kategorie jednotlivci – 14 hod 58 min (plus další rekordy na mezičasech: 10 km: 2 hod 49 min, 20 km: 5 hod 38 min, 30 km: 8 hod 36 min, 40 km: 11 hod 44 min, Maratón: 12 hod 28 min) (8.-.9.4.2012)
10.) Štafeta 100 km – polohově – (14 plavců) – 36 hod 47 min (plus rekord na mezičase 24 hod: 68 755 m) (16.-18.11.2012)
11.) Štafeta 100 km – motýl – kategorie junioři – 37 hod 13 min (30.3.-1.4.2013)
12.) Štafeta 24 hod – motýl – (10 plavců, průměrný věk 17,5 roku) – 67 650 m (30.3.-1.4.2013)
13.) Maratón – motýl – kategorie jednotlivci – 13 hod 10 min (plus další rekordy na mezičasech: 10 km: 2 hod 52 min, 20 km: 5 hod 52 min, 30 km: 9 hod 06 min, 40 km: 12 hod 24 min) (30.3.-1.4.2013)
Snažíme se zjistit jak postupovat při registraci již uskutečněných akcí. A ještě přikládáme několik dotazů ohledně budoucích akcí. Co všechno je potřeba pro organizaci příštích akcí, aby byly uskutečněny v souladu se snadným uznáním výkonu? Jaká nejmladší dětská skupina plavala 24 hodinovou štafetu? (naše skupina měla věkový průměr 10 let 7 měsíců a 16 dní) Plavala někdy (nejmladší) skupina dětí štafetu na 24 hodin motýl, znak, prsa, kraul, polohově? Jakou vzdálenost uplavala (nejrychlejší) skupina plavců motýlem? Jaký čas dosáhla (nejrychlejší) skupina plavců na 100 km motýlem? Jakou nejdelší vzdálenost uplaval jednotlivec motýlem? Jaký čas dosáhla (nejrychlejší) skupina během štafety 1000 km?
Následuje závěr s poděkováním za pomoc.
V příloze zasíláme jako důkazy 13 naskenovaných certifikátů ohledně všech uvedených českých rekordů.

Tři týdny žádná odezva... 14.6. tedy odesíláme kopii emailu z 25.5. na alternativní adresu Guinness World Records (EMEA@guinnessworldrecords.com).

Během několika hodin (světe div se) je z jiné adresy (ENQUIRIES@guinnessworldrecords.com) doručena automatická odpověď, ve které je nám doporučeno podat žádost pomocí online systému a nejlépe jako Fast Track (který mezitím podražil na 700 USD). Na tuto zprávu nemáme odpovídat, neboť byla odeslána z nemonitorované adresy, kde se všechny příchozí zprávy automaticky mažou. Případné dotazy máme směřovat přímo na adresu rozhodčích (adjudication@guinnessworldrecords.com), kam jsme ale bez jakékoliv reakce posílali email již před třemi týdny (25.5.2013)... Každopádně jde po dlouhé době o první úspěšnou komunikaci, byť bez jakéhokoliv konkrétního výsledku. V textu jsou jen všeobecné nic neříkající informace, ale bohužel žádná reakce na jedinou naši otázku nebo skutečnost týkající se českých rekordů. Podepsán Guinness World Records...

17.6. posíláme stručnější, ale přímější dotaz na adresu EMEA@guinnessworldrecords.com, ze které jsme se dočkali minulé reakce.

Opět během pár hodin dostáváme odpověď z adresy ENQUIRIES@guinnessworldrecords.com, ve které je nám velice stručně a stroze zopakováno, že máme podat žádost online. Na naše otázky žádná odpověď, podpis chybí...

Dosavadní komunikace s Guinness World Records nepřináší žádné konkrétní výsledky, a tak 21.6.jako poslední možnost odesíláme kopii původního emailu z 25.5. na adresu, ze které jsme získali obnovené přihlašovací údaje (rmt@guinnessworldrecords.com) a na adresu, přes kterou probíhala původní komunikace v letech 2009 - 2011 (agreement@guinnessworldrecords.com). Odpovědi se nikdy nedočkáme...

Ze 4 kontaktních adres Guinness World Records jsem dostali odpovědi z jediné - a to ještě jen všeobecné informace. Zdůrazněna je především zpoplatněná služba Fast Track (700 USD) a možnost na vlastní náklady pozvat rozhodčího z Guinness World Records (od 7 500 USD). Veškeré konkrétní dotazy zůstávají bez odpovědi. Skutečnost, že se jedná o české rekordy, nikoho nevzrušuje. Odpovědi nejsou dokonce ani podepsané, takže vlastně nevíme, jestli komunikace probíhala s jedním konkrétním člověkem...

Protože tato cesta nikam nevede a víc informací asi nezískáme, nezbývá než zkusit vyplnit online aplikaci. Od dob naší první žádosti Guinness World Records změnil způsob podávání žádostí. Žádosti se nevyřizují emailem, ale pomocí online systému. Je otázkou, jestli zkusit zadat všechny akce najednou nebo jen jednu vybranou a s ostatními případně počkat na získané zkušenosti. Zároveň se rozhodujeme pro registraci nového profilu na stránkách Guinness World Records.

28.8. konečně došlo potvrzení registrace profilu na Guinness World Records z adresy (rmt@guinnessworldrecords.com).

Rozhodujeme se zatím podat pouze žádosti o uznání našich nejhodnotnějších výkonů "Maraton 42 km 195 m uplavaný motýlem" a "Nejmladší dětská plavecká štafeta na 24 hodin". Podle pokynů ze stránek Guinness World Records připravujeme podklady (název akce, stručná anotace, přesný seznam účastníků včetně osobních údajů, detailní technický popis akce, fotodokumentace, videozáznam, seznam důvěryhodných svědků, popis důvodů pro uskutečnění akce, seznam kontaktovaných médií, způsob propagace, zda se jedná o charitativní akci...).
Příklad části požadovaných dokumentů pro aplikaci "Maraton 42 km 195 m uplavaný motýlem":

19.12. jsou v online systému Guinness World Records zaregistrovány obě žádosti:
WebClaimID=463744: Marathon 42 km 195 m butterfly swimming,
WebClaimID=463745: Youngest children 24 hours swimming relay.
Protože se jedná o případné nové rekordy, prodlužuje se doba vyřízení žádosti až na 12 týdnů. Zrychlené vyřízení Fast Track za poplatek 500 GBP odmítáme - možná naše škoda...

V obráceném pořadí, než byly žádosti podány, jsou pro obě žádosti emailem doručeny podmínky ARRA. V textu je zdůrazněno, že rozhodnutí Guinness World Records ohledně výkonů je definitivní, nezvratné a nemusí být nijak zdůvodněno.



Přestože je standardní doba vyřízení žádosti o nové rekordy 12 týdnů dostáváme 20.12. prakticky obratem (!!!!!!!!!!) reakci na CLAIM ID 453877 (Youngest children 24 hours swimming relay). Přes vyjádření potěšení z našeho zájmu o Guinness World Records je stanovisko bohužel jednoznačně zamítavé. Jako důvod je uvedeno, že Guinness World Records neuznává vytrvalostní výkony osob mladších 16 let. Máme se znovu přihlásit, až dosáhneme uvedeného věku... Text je konečně alespoň podepsán: Tom Ibison.

Teprve o hodinu později přichází email informující, že WebCLAIM ID 463745 (Youngest children 24 hours swimming relay) byl zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 453877. Systém dvojího číslování CLAIM ID a WebCLAIM ID je silně matoucí. Z textu se dozvídáme, že Guinness World Records věnuje každé žádosti náležitou péči. Než je žádost přijata, nebo jako v našem případě zamítnuta, probíhá důkladný průzkum, který si může vyžádat dokonce externí expertízy a celý proces může trvat až 6 týdnů pro stávající rekordy a 12 týdnů pro nové...

Chválihodná snaha Guinness World Records, aby mladí jedinci nebyli fyzicky přetěžováni, však ostře kontrastuje s údaji uvedenými v některých vydáních Guinnessovy knihy rekordů. Například Guinnessova kniha rekordů 1988 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1990) v kategorii dálkového plavání eviduje nejmladší plavce rekordmany, kteří překonali kanál La Manche: chlapce ve věku 12 let a 53 dní a dívku ve věku 12 let a 119 dní!

2014
2.1. přichází email informující, že WebCLAIM ID 463744 byl (Marathon 42 km 195 m butterfly swimming) zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 454306. Neuvádění názvů a dvojí číslování pomocí CLAIM ID a WebCLAIM ID komplikuje identifikaci, ke které žádosti vlastně který email patří. Znovu jsme ubezpečeni, že Guinness World Records věnuje každé žádosti náležitou péči. Schválení nebo zamítnutí žádosti předchází důkladný průzkum, který si může vyžádat dokonce externí expertízy. Jak již víme, může celý proces trvat až 6 týdnů pro stávající rekordy a 12 týdnů pro nové.

20.1. posíláme doplňují informace ohledně zamítnuté "Youngest children 24 hours swimming relay". Snažíme se vysvětlit, že v našem případě se samozřejmě jedná o vytrvalostní výkon, ale účastníci (mladší 16 let) rozhodně fyzicky přetěžováni nebyli. Čtvrhodinové úseky plavání proložené 1,5 hodinovou přestávkou lze ze nějaké přetěžování těžko považovat. Pro srovnání uvádíme rekordní akce štafet 1000 x 100 m, kde věk účastníků není žádným omezením. Protože osobní komunikace není s Guinness World Records možná, musíme dotaz zadat do automatického systému žádostí pod CLAIM ID 453877, kam se ale vloží bez jakéhokoliv potvrzení. Můžeme jen doufat, že nezmizí v černé díře...

22.1. dostáváme další zamítavé stanovisko ohledně "Youngest children 24 hours swimming relay" (CLAIM ID 453877). Politika Guinness World Records neumožňuje účast osob mladších 16 let ve vytrvalostních akcích. Guinness World Records neakceptuje takovéto kategorie "nejmladší", ale monitorují pouze "absolutní" rekord. Takže i kdyby nám uznali účast našeho týmu mladšího 16 let, stejně by nám výkon nezaregistrovali! Podpis Tom Ibison alespoň značí, že snad komunikujeme s jedním konkrétním člověkem...

Všechna tato tvrzení jsou v přímém rozporu s údaji uvedenými v jednotlivých vydáních Guinnessovy knihy rekordů. Některé příklady byly již uvedeny výše...


29.1. protože ještě nevíme, nebo možná spíš nechceme vědět, do jakého boje s větrnými mlýny jsme se pustili, registrujeme v online systému Guinness World Records standardní žádost "100 km swimming medley relay" na naši akci "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí" plánovanou na 20.4.- 21.4.2014. Na rozdíl od všech dosud podaných žádostí se jedná o akci budoucí nikoliv již uskutečněnou. Doufáme, že by to při posuzování v Guinness World Records mohl být podstatný rozdíl, protože dodání všech standardně požadovaných materiálů na minulé akce může být pro nás značně problematické. Například kompletní videozáznamy z minulých akcí samozřejmě neexistují vůbec...

Hned ten samý den jsou pro novou žádost emailem doručeny podmínky ARRA. V textu je samozřejmě zdůrazněno, že rozhodnutí Guinness World Records ohledně výkonů je definitivní, nezvratné a nemusí být nijak zdůvodněno...


30.1. přichází email informující, že WebCLAIM ID 467816 (100 km swimming medley relay) byl zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 457824. Dvojí číslování pomocí CLAIM ID a WebCLAIM ID bez uvedení názvu vytváří neuvěřitelný chaos, ke které žádosti který email vlastně přiřadit. Standardně jsme ujištěni, že Guinness World Records se každé žádosti důkladně věnuje. Posouzení žádosti předchází důkladný průzkum vyžadující v některých případech i externí konzultace. Následuje obligátní informace, že může celý proces trvat až 6 týdnů pro stávající rekordy a 12 týdnů pro nové...

Dneškem zároveň končí proklamovaná 12 týdenní lhůta na vyřízení naší žádosti CLAIM ID 454306 (Marathon 42 km 195 m butterfly swimming). Guinness World Records nám skutečně emailem posílá odpověď. V úvodu vyjadřuje potěšení nad naším zájmem o jejich rekordy, ale bohužel nám s velkou lítostí musí oznámit, že náš výkon opět nemohou registrovat. Jejich "výzkumný tým" totiž nalezl ve "stejné" kategorii výkon, jehož hodnota je lepší než naše. Toto stanovisko by bylo zcela v pořádku a pochopitelné, kdyby se nejednalo o výkon zaplavaný libovolným způsobem - Farthest distance swimming in 24 hours - 25 m pool (Nejdelší vzdálenost uplavaná během 24 hodin). Tento rekord vytvořil 28.-29.10.1989 Anders Forvass uplaváním 101,9 km. Podepsán opět náš známý Tom Ibison.

Ale jak celý svět v čele s FINA uznává, nemůžeme přece mezi sebou jednoduše porovnávat výkony zaplavané jednotlivými plaveckými způsoby... A drobná formalitka na závěr - jestliže se jedná o překonání, respektive nepřekonání, již existujícího rekordu, proč jsme nedostali vyjádření do 6 týdnů, jak Guinness World Records prezentuje ve svých materiálech?

Paralelně s plánovanou polohovou štafetou registrujeme 4.2. v online systému Guinness World Records další standardní žádost "100 km swimming butterfly relay" týkající se naší akce "Štafeta 100 km – motýl – kategorie junioři". I když se jedná se o akci již uskutečněnou (30.3.- 1.4.2013) a z předchozí komunikace s Guinness World Records tušíme, že může být problém s doplněním standardně vyžadovaných materiálů (zejména kompletní videozáznam z celé akce), jedná se podle našeho názoru o jeden z našich nejhodnotnějších výkonů, který si obzvláště zasluhuje oficiální registraci.

5.2. jsou pro tuto žádost emailem doručeny podmínky ARRA. Ve stejném textu jako minule je samozřejmě opět zdůrazněno, že rozhodnutí Guinness World Records ohledně výkonů je definitivní, nezvratné a nemusí být nijak zdůvodněno...


6.2. přichází email informující, že WebCLAIM ID 468723 (100 km swimming butterfly relay) byl zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 458788. Protože máme aktuálně podáno několik žádostí, je pro nás dvojí číslování pomocí CLAIM ID a WebCLAIM ID při současném neuvedení názvu skutečně matoucí...
Jako vždy jsme ujištěni, že Guinness World Records věnuje každé žádosti důkladnou péči. Proces schvalování žádosti předchází náležitý průzkum vyžadující v některých případech i externí expertízy! Informace, že může celý proces trvat až 6 týdnů pro stávající rekordy a 12 týdnů pro nové, také není pro nás nic nového...

18.2. posíláme doplňují informace ohledně „Marathon 42 km 195 m butterfly swimming“. Snažíme se vysvětlit, že není možné porovnávat výkony zaplavané jednotlivými způsoby, neboť kraul je vždy v jasné výhodě co do rychlosti a uplavané vzdálenosti. Poukazujeme na zřejmý fakt, že ostatní sportovní odvětví Guinness World Records dělí do mnoha podskupin. Jako příklad uvádíme přeplavby La Manche (počet a směr přeplaveb...), tenis (Davis Cup, Wimbledon, French Open...), vzpírání (10 kategorií, 3 disciplíny), bruslení (led x kolečkové brusle), přeplavby Atlantiku (kategorie plavidel, směr plavby...). Snažíme se vysvětlit, že když uznávají tyto rozdíly v jiných odvětvích, měli by stejný přístup uplatnit i ve vytrvalostním plavání (podobně jako FINA uznává 4 způsoby plus polohovku). Na závěr slušně žádáme o přezkoumání stanoviska k našemu výkonu.
Dotaz musíme zadat do automatického systému žádostí pod CLAIM ID 454306, kam se vkládá bez jakéhokoliv potvrzení. Odpověď bychom měli znát během 12 dnů.

24.2. dostáváme potvrzení zamítavého stanoviska ohledně "Marathon 42 km 195 m butterfly swimming" (CLAIM ID 454306). Stručně a nekompromisně je nám připomenuto, že Guinness World Records neuznává kategorie založené na jednotlivých plaveckých způsobech. Je věcí každého plavce zvolit ten nejlepší způsob... Tom Ibison.

Že všichni včetně FINA rozlišují volný způsob, prsa, znak, motýl a polohově? Že jiné sporty rozdělujeme, jak je vidět například v Guinnessově knize rekordů 1996 (červeně podtrženy uvedené výkony)? No a co? MY jsme Guinness World Records. Tečka.

Pomalu se blíží Velikonoce a s nimi naše akce "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí". Již více než 2 měsíce uplynuly od podání žádosti "100 km swimming medley relay" týkající se této akce a stále nemáme žádné informace. Nechceme být na poslední chvíli zaskočeni nějakou technickou nebo byrokratickou záležitostí a tak 7.4. do automatického systému žádostí pod CLAIM ID 457824 vkládáme slušnou připomínku. Především se snažíme zjistit, zda potřebujeme oficiálního rozhodčího FINA, který by dohlížel nad dodržováním jednotlivých stylů během štafety. Dále nás pochopitelně zajímá hodnota aktuálního rekordu, kterou bychom měli překonat (pokud je tedy vůbec evidovaná). I když systém negeneruje žádné potvrzení dotazu, měli bychom odpověď znát během 12 dnů.

9.4. přichází 2 emaily týkající se CLAIM ID 457824 (100 km swimming medley relay) a CLAIM ID 458788 (100 km swimming butterfly relay). Je to snad reakce na náš dotaz ze 7.4.? Ať tak nebo tak CLAIM ID 457824 (100 km swimming medley relay) a CLAIM ID 458788 (100 km swimming butterfly relay) byly přijaty! Dostáváme soubor instrukcí a připomenutí, že můžeme na vlastní náklady (od 4500 GBP) pozvat rozhodčího Guinness World Records případně naši žádost převést na FastTrack (500 GBP). Těsně před naším pokusem si máme u Guinness World Records znovu ověřit aktuální hodnotu rekordu, neboť rekordy padají každý den! Na závěr obou totožných emailů nám náš známý Tom Ibison přeje hodně úspěchů při našich pokusech...



Konečně dobré zprávy! Nebo ne??? Místo 100 km polohově nebo motýlem v naší malé skupince totiž máme překonat výkon Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team - mixed (Smíšená štafeta 100 x 1000 m), který 2.-3.9.2006 ustanovil libovolným způsobem tým 50 plavců a 50 plavkyň.

Obě žádosti jsou k našemu údivu posuzovány naprosto stejně. Plavecký styl opět nehraje žádnou roli. Skutečnost, že motýlem je již dávno odplaváno (a v mnohem menší skupině), nikoho nezajímá. Podstatná je pouze absolutní hodnota výkonu vyjádřená číslem. Ostatně odhlédneme-li od použitého plaveckého způsobu a počtu účastníku, jde vlastně o to samé - o plavání - jak je vidět v oficiálních podmínkách rekordu (Record Guidelines)...

O hodinu později přichází ještě třetí email. Teprve v něm náš milý Tom Ibison reaguje na náš dotaz! Stručně odpovídá, že informace týkající se rekordu nám budou v brzké době zaslány (!!!!!!) a že rozhodčí FINA by byl akceptovatelný svědek našeho pokusu... Děkujeme za informace! Že by i v Guinness World Records platilo známé "zítra již znamená včera" (nebo spíš "včera již znamená zítra")???

S našimi rekordy to opět nevypadá moc slibně. Motýlová štafeta je zjevně mimo hru. Dokážeme Guinness World Records přesvědčit alespoň o uznání polohové štafety? Upínáme naši naději na jedinou kartu - oficiálního rozhodčího FINA. Pomocí automatického systému žádostí pro CLAIM ID 457824 se 11.4. diplomaticky snažíme Guinness World Records přesvědčit, že cílem našeho snažení jsou všechny plavecké způsoby, což rádi předvedeme pod dozorem oficiálních rozhodčí FINA. Podobně jako nemůžeme porovnávat výkony v běhu s chůzí, bylo by jistě zajímavé registrovat nové kategorie pro jednotlivé plavecké styly a ne evidovat pouze "nejlepší" výkon. Tlačí nás čas - 20.4. začínáme plavat. Dostaneme požadované informace včas? Guinness World Records si nechává lhůtu na odpověď 12 dní přičemž automatický systém žádné potvrzení dotazu negeneruje.

Vystává další otázka. I kdybychom nakrásně Guinness World Records přesvědčili ohledně uznání jednotlivých plaveckých stylů, nebude problém organizace štafety? Původní rekord eviduje výkon, kdy ve 100 lidech bylo plaváno 100 stejných úseků 1000 m. Náš tým má ale pouze 11 členů a navíc nám jde ještě o něco jiného než "jen" uplavat 100 km (i když polohově). Během této akce chceme totiž zároveň vytvořit rekord na maratónské vzdálenosti v kategorii jednotlivců. Do automatického systému žádostí pro CLAIM ID 457824 vkládáme tedy 14.4. další dotaz, ve kterém vysvětlujeme situaci. Přímo se ptáme, zda je možné náš výkon uznat i v tomto případě, nebo jestli je nutná předávka přesně po 1000 m. Tušíme, že požadované informace nedostaneme včas. Guinness World Records si vyhrazuje na odpověď lhůtu 12 dní přičemž automatický systém žádné potvrzení dotazu negeneruje. Stejně bychom s tím ale nic nenadělali. Pokud budou trvat pouze na 100 členné štafetě po 1000 m (ať polohově nebo ne), máme stejně smůlu. A jestli uznají, že uplavat 100 km v 11 plavcích je hodnotnější než ve 100 lidech, my to odplavané mít budeme...

16.4. vkládáme do automatického systému žádostí pro CLAIM ID 457824 pro jistotu poslední dotaz. První část se týká technického provedení předávky. Je nutný startovní skok, nebo je možná předávka z vody, abychom eliminovali případné problémy s brýlemi? Druhá část se zabývá technickými přestávkami (např. WC). Je možné vylézt z vody, nebo musí v mezičase plavat "náhradník"? Vzhledem k 12 denní lhůtě s odpovědí vlastně ani reálně nepočítáme. Systém žádné potvrzení dotazu negeneruje a i když je termín již za humny, Guinness World Records se moc operativně nechová...

20.-21.4. úspěšně probíhá akce "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí". I když jsme od Guinness World Records dosud neobdrželi žádnou odpověď na naše upřesňující dotazy, snažíme s maximálně vyhovět jejich podmínkám. Kromě jiného pořizujeme nepřerušený videozáznam celé akce. Celkem 3 kamery, jejichž záznam se během přepínání překrývá, nahrávají video o délce 35 hodin. Později si děláme legraci, že spíš než plaveckou štafetu nám Guinness World Records uznají "Nejdelší video s plaveckou tématikou"...

Pozdě, ale přece, přichází 25.4. odpovědi na všechny naše dotazy ohledně "100 km swimming medley relay" (CLAIM ID 457824). Asi v hodinovém intervalu jsou doručeny v přeházeném pořadí ve 3 emailech od "našeho" Toma Ibisona. Odpověď na nejstarší dotaz, která přichází navíc jako poslední, o 2 dny překročila lhůtu, během které Guinness World Records slibují reagovat. Odpovědi na zbylé 2 dotazy sice lhůtu nezmeškaly, termín akce ale stejně nestihly...

V prvním mailu se dozvídáme to, co jsme stejně již tušili. Rekord na 100 km vytvořila skupina 100 plavců, takže náš 11 členný tým tento rekord prostě překonat nemůže. Jakákoliv odchylka od tohoto principu vede automaticky k zamítnutí. Dále je zdůrazněno, že Guinness World Records eviduje rekordy SVĚTOVÉ, které ale nemohou být uznány z nějakých rekordů "národních".

Druhý mail velice stručně (i když již zcela zbytečně) vysvětluje, že každá předávka musí začínat startovním skokem, a pokud plavec vyleze z vody před uplaváním 1000 m, je úsek anulován.

V posledním mailu Tom Ibison stroze zdůrazňuje, že Guinness World Records neeviduje rekordy založené na plaveckých způsobech a tato politika se nebude měnit. Takže je jen na nás, jaký způsob zvolíme pro překonání rekordu.

Rozčarování a zklamání z marné snahy přerušuje na čas naše další aktivity. Druhá kapitola naší snahy se uzavírá stejně jako první - zcela neúspěšně. Důkladně zvažujeme, zda má vůbec za těchto podmínek smysl usilovat o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Jaká je potom vlastně hodnota registrovaných výkonů? Místo abychom se soustředili na plavání samotné, bojujeme s byrokracií...

31.10. se rozhodujeme pro možná poslední pokus o registraci rekordu a načínáme již třetí etapu našich dosud marných snah. Neprošli jsme jako "nejmladší" vytrvalostní plavci. Nedokázali jsme prosadit uznání jednotlivých plaveckých způsobů ve štafetách ani v jednotlivcích. Z předchozích aktivit je zřejmé, že se nám to nepodaří ani v budoucnu. Zbývá tedy jediná kategorie, kterou Guinness World Records podle vlastních slov uznává - "absolutní výkon".

V následujících letech chystáme akci "Štafeta 1000 km", připravujeme tedy žádost v dostatečném předstihu, abychom se mohli vypořádat s případnými (očekávanými) byrokratickými záležitostmi. Náš výkon s přehledem překonává nejdelší nalezenou hodnotu, kterou uvádí Guinnessova kniha rekordů 1988 (20 členný tým uplaval 17.-26.2.1987 v Katowicích 601,180 km).

Taktéž vzdálenost 755,58 km zaplavaná 24.8.1979 v Newarku evidovaná na stránkách Guinness World Records jako Longest distance swimming in relay (Nejdelší uplavaná vzdálenost ve štafetě)" je menší...

V dobré víře, že tentokrát to musí vyjít, registrujeme v online systému Guinness World Records další standardní žádost „Fastest swim relay 1000 km“. Nejde o věk, nejde o plavecký způsob, jde jen o NEJRYCHLEJI uplavanou NEJDELŠÍ vzdálenost, která překonává již dříve zaregistrované výkony.

Paralelně podáváme další žádost o překonání existujícího výkonu Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team - mixed (Smíšená štafeta 100 x 1000 m)", který nám je vnucován místo našich štafet. Nouzově chceme místo naší soukromé štafety cca 12 - 15 plavců připravit štafetu 50 plavců a 50 plavkyň složenou ze závodních plavců, kteří by plavali podle podmínek úseky přesně 1000 m. Všechny naše ostatní žádosti v systému stornujeme.

Obratem jsou pro obě nové žádosti doručeny podmínky ARRA. V nám již dobře známém textu je samozřejmě zdůrazněno, že rozhodnutí Guinness World Records ohledně výkonů je definitivní, nezvratné a nemusí být nijak zdůvodněno...



3.11. přichází 2 emaily informující, že WebCLAIM ID 497833 (Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team (mixed)) byl zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 487999 a WebCLAIM ID 497834 (Fastest swim relay 1000 km) byl zařazen do systému Guinness World Records pod číslem CLAIM ID 488000. Korespondence se díky používanému dvojímu číslování pomocí CLAIM ID a WebCLAIM ID bez uvádění názvů k jednotlivým žádostem přiřazuje obtížně. Standardně jsme ujištěni, že Guinness World Records věnuje všem žádostem důkladnou péči. Schvalování žádosti předchází vždy důkladný průzkum, který si v některých případech může vyžádat i externí konzultace. Ani informace, že celý proces může trvat až 6 týdnů pro stávající rekordy a 12 týdnů pro nové, není pro nás nic nového...


2015
12.2. konečně přichází emailem vyjádření k oběma posledním žádostem. CLAIM ID 487999 - Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team (mixed) je podle očekávání přijat. Sice schválení trvalo o 2 měsíce déle než Guinness World Records uvádí pro již existující rekordy, ale buďme za to rádi... V textu jsme důrazně upozorněni, že se musíme důsledně řídit veškerými instrukcemi a pokyny umístěnými v automatickém systému pod naší žádostí. Oproti dřívější komunikaci je text ještě více strohý, je podepsán pouze jako Records Management Team a je odeslán z adresy noreply@guinnessworldrecords.com jasně indikující, že následná komunikace není žádoucí.

V systému se seznamujeme s přesným zněním podmínek. Instrukce jsou (kupodivu) prakticky totožné s těmi, které jsme obdrželi jako závazné pro naše žádosti ohledně "100 km swimming medley relay" (CLAIM ID 457824) a "100 km swimming butterfly relay"(CLAIM ID 458788).

Oproti tomu CLAIM ID 488000 - Fastest swim relay 1000 km je ZAMÍTNUT. Po důkladném prozkoumání naší žádosti výzkumný tým Guinness World Records musí s politováním oznámit, že náš výkon nemohou uznat jako světový rekord. Přestože náš výkon nechtějí nijak podhodnocovat, dospěli k názoru, že výkon je "příliš specifický" pro evidenci tak souhrnnou jako Guinnessova kniha rekordů. I když náš výkon nejsou schopni momentálně registrovat, uschovávají náš soubor dat a pokud v dohledné budoucnosti změní svůj názor, budou nás informovat. Přestože toto rozhodnutí není to, v co jsme doufali, věří, že jejich postoj pochopíme. Zároveň nám navrhují alternativní rekordy pro překonání: (nic). S díky Records Management Team.

Co je na štafetě 1000 km tak specifického, když štafety na 601,180 km (viz Guinnessova kniha rekordů 1988 - červeně podtržený uvedený výkon) a 755,58 km (viz databáze www.guinnessworldrecords.com - červeně podtržený uvedený výkon) uznali?


Překonávám již DŘÍVE zaregistrované výkony, tudíž jde jednoznačně o NEJRYCHLEJI uplavanou NEJDELŠÍ vzdálenost, což jak tvrdil Tom Ibison, je jediné kritérium, které pro naše výkony uplatňují!

Postoj Guinness World Records ale samozřejmě chápeme. Pokud v dohledné budoucnosti převedeme naši aplikaci na Fast Track (500 GBP) a pozveme rozhodčího Guinness World Records (od 7500 USD), přehodnotí svoje rozhodnutí a výkon nám uznají...

Naše rozčarování nezná mezí. Zamítnutí "nejmladší" plavecké štafety z důvodu, že jsme mladší než 16 let, by se dalo pochopit. I když například Guinnessova kniha rekordů 1988 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1990) uvádí v kategorii plavání přes kanál La Manche NEJMLADŠÍ REKORDMANY (chlapce ve věku 12 let a 53 dní a dívku ve věku 12 let a 119 dní), mohla se od té doby změnit pravidla pro posuzování výkonů s ohledem na případné fyzické přetěžování mladých jedinců.

Zamítnutí našich dalších štafet a sólových výkonů, protože Guinness World Records (jako jediní na světě) nerozlišují jednotlivé plavecké způsoby, je více diskutabilní. Jiná sportovní odvětví totiž rozdělují do mnoha podskupin jako příklad znovu přeplavby kanálu La Manche (kategorie: první muž, první žena, směr Anglie - Francie, směr Francie - Anglie, nejrychlejší jednotlivec, nejrychlejší štafeta, nejčasnější a nejpozdější den v roce, nejstarší muž a žena, dvojí přeplavby, trojí přeplavby, nejvíce přeplaveb...) uváděné kupříkladu v Guinnessově knize rekordů 1996 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1995). Ale budiž, Guinness World Records si pro SVOJE rekordy může stanovit SVOJE pravidla...

Proč je ale Štafeta 1000 km "příliš specifická", když štafety na 601,180 km a 755,58 km byly uznány? 1000 km obě hodnoty jednoznačně překonává. Náš výkon by byl s velkou rezervou "nejlepší", což je přece podle Toma Ibisona zásadní kritérium pro hodnocení takovýchto výkonů.

Proč? Protože jsme nezaplatili Fast Track (500 GBP)? Protože jsme nepozvali rozhodčího Guinness World Records (od 7500 USD)?

3.2. vkládáme jako zoufalý pokus do automatického systému žádostí pro CLAIM ID 488000 dotaz. Snažíme se zjistit, co je na naší štafetě 1000 km tak "příliš specifické", když "naše" štafeta na 100 km je schválena. Velice slušně žádáme o revizi stanoviska.

Vzhledem k absurditě celé situace začínáme být poněkud paranoidní. Obáváme se například i problémů se složením smíšené štafety 100 x 1000 m. Kolik má být mužů a kolik žen? vkládáme tedy dotaz do systému žádostí pro CLAIM ID 487999, ve kterém žádáme o vysvětlení pojmu "smíšený tým 100 lidí". Automatický systém samozřejmě negeneruje žádné potvrzení obou dotazů. Guinness World Records si vyhrazuje na odpověď lhůtu 12 dní přičemž termín zcela striktně nedodržuje...

5.3. dostáváme přibližně po měsíce namísto proklamovaných 12 dnů odpověď na dotaz ohledně "Fastest swim relay 1000 km" (CLAIM ID 488000). Jedinou strohou větou je nám sděleno, že je výsadní právo Guinness World Records rozhodnout, které výkony jsou akceptovány a že toto rozhodnutí je konečné. S pozdravem Records Management Team...

Ještě o den později (6.3.) dostáváme zcela jalovou odpověď na náš druhý dotaz, který se týkal "Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team (mixed)" (CLAIM ID 487999). V úvodu se dozvídáme, že Record Guidelines definují všechna pravidla, která musí být během pokusu o rekord dodržována. Kdokoliv zainteresovaný na pokusu (včetně účastníků, rozhodčích a svědků) musí být s těmito podmínkami seznámen a dodržovat všechny jejich zásady. Ve druhé části textu jsou úplně stejné informace, které jsme obdrželi již minule. Totiž, že si v automatickém systému pod naší žádostí můžeme prohlédnout nebo stáhnout podmínky pokusu (Record Guidelines), které musíme bez výjimky dodržovat... Podepsán opět pouze Records Management Team... O složení týmu ani slovo...

Protože minulý email od Guinness World Records nepřinesl odpověď na naši otázku ohledně složení smíšené štafety, vkládáme 23.3. do systému žádostí pro CLAIM ID 487999 nový dotaz. Vysvětlujeme, že podmínky pokusu (Record Guidelines) uvádí termín "smíšený tým 100 lidí", zatímco popis rekordu udává "100 členný tým (50 mužů a 50 žen)". Zcela jednoznačně žádáme upřesnění, zda je nezbytné složení 50 mužů a 50 žen.

Spíše ze setrvačnosti, než že bychom ještě věřili v nějaký úspěch, vkládáme do systému dotaz i pro CLAIM ID 488000. Znovu se snažíme získat vyjádření, proč je na naše štafeta 1000 km tak "příliš specifická", když štafeta na 100 km je schválená. Odkazujeme, že v Guinnessově knize rekordů 1988 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1990) lze nalézt, že 20 členný tým překonal 17.-26.2.1987 v Katowicích 601,180 km a na strankách Guinness World Records je prezentována „Nejdelší uplavaná vzdálenost ve štafetě (Longest distance swimming in relay)“ jako 755,58 km uplavaných 24.8.1979 v Newarku. Protože naše 1000 km štafeta překonává oba výkony, žádáme velice slušně o revizi stanoviska.

Žádné potvrzení našich dotazů systém samozřejmě negeneruje. Přestože si Guinness World Records, jak již dávno víme, vyhrazuje na odpověď lhůtu 12 dní, odpovědi na oba dotazy se již nikdy nedočkáme...

2016
V zimě definitivně ukončujeme marné čekání na jakoukoliv odpověď od Guinness World Records. Štafeta na 1000 km (CLAIM ID 488000) je v systému vedena jako zamítnutá (rejected), což může být i důvod, proč na dotazy nikdo neodpovídá. A jiný (prakticky funkční) komunikační kanál než automatický systém neexistuje... Protože ani třetí etapa nepřinesla žádné hmatatelné výsledky, směřujeme naše další aktivity přímo na Mezinárodní plaveckou asociaci FINA. Komunikace s touto organizací bude popsána v samostatném článku.

20.10. se paralelně s jednáními probíhajícími s FINA rozhodujeme ještě jednou zkusit dovést naši snahu o zápis rekordů do Guinnessovy knihy rekordů. Otevíráme tedy již čtvrtou kapitolu komunikace s Guinness World Records...
V podstatě pouze ze setrvačnosti, když už jsme vynaložili takové usilí, vkládáme do online systému Guinness World Records novou standardní žádost „Fartherest pool swimming relay distance“. Nejde o nic jiného než o poněkud přeformulovanou původní žádost na "Štafeta 1000 km". Jako novinku zkoušíme registraci kompletní sady maratónských vzdáleností uplavaných všemi plaveckými způsoby jako "First all strokes marathon swim (5 x 42,195 km - freestyle + breaststroke + backstroke + butterfly + medley).

Kupodivu marně čekáme na potvrzení o zařazení obou žádostí do systému Guinness World Records pod příslušnými čísly CLAIM ID. Ani obecné podmínky ARRA nejsou k těmto žádostem dosud doručeny. Nemusí to nic znamenat, ale tyto emaily byly pro všechna předchozí podání doručeny prakticky obratem... Obě žádosti však nejsou dosud viditelné ani v automatickém systému. Že bychom již byli přesunuti na černou listinu?

29.11. přichází konečně vysvětlení. Pro obě žádosti jsou emailem doručeny reakce Guinness World Records. V úvodu je vyjádřeno obligátním potěšení z našich plánovaných pokusů. Následující text nás informuje, že chceme-li ustanovit nový rekord, respektive "něco, co nemůžeme v databázi Guinness World Records nalézt", je uplatňován nevratný poplatek 5 GBP / 5 USD (plus DPH). Pro podání takové žádosti máme registrovat novou žádost s našimi registračními údaji. Dále nás Guinness World Records ubezpečuje, že z naší žádosti rádi uslyší o našich nevšedních dovednostech, domácích mazlíčcích nebo senzačních talentech. Jakmile žádost (s poplatkem) obdrží, bude o ni rozhodovat tým Record Managerů, přičemž vyřízení může trvat až 12 týdnů. Pokud bude návrh nového rekordu přijat, obdržíme příslušné instrukce a veškeré informace. Na závěr je ještě jednou vyjádřen dík za kontaktování Guinness World Records. Podepsán je pouze obecný Records Management Team...
V dovětku jsme důrazně upozorněni, že naše žádost nebyla akceptována a tudíž Guinness World Records nemůže být s naší aktivitou nijak spojován a ani ji žádným způsobem nepodporuje. Pokud se přesto rozhodneme pokračovat, činíme tak pouze z vlastní vůle a na vlastní riziko. Guinness World Records tyto aktivity nebude nijak monitorovat, měřit ani kontrolovat.


I když poplatek 5 GBP nebo 5 USD není nijak horentní, jde o podstatnou změnu pravidel. Guinness World Records si tím zjevně usnadňují život. Poplatek automaticky odfiltruje pokusy, které nejsou zamýšleny zcela vážně, ale "třeba to vyjde". To se dá pochopit. Pro nás to ale znamená, že obě poslední žádosti musíme podat znovu.
Při podávání žádosti se systém nově snaží uživateli vnutit překonání již existujícich výkonů. K tomu slouží prohlížení a prohledávání databáze rekordů. Pokud chce uživatel zaregistrovat něco úplně nového, musí se složitě proklikat k novému formuláři "Apply for a new record title!", který vyžaduje platbu uvedeného poplatku.

2017
Zvažujeme, jestli má vůbec reálný smysl poplatek platit a žádost o nový rekord podávat. Minulost nás dostatečně poučila...

Při prohlížení databáze GWR ale objevujeme položky, které by nám mohli být blízké a jejichž případné překonání by mohlo být jednodušší než registrace vlastních akcí. Jenže situace není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá... Některé položky totiž vykazují rozpory již ve svém vlastním výkonu a jiné zase odporují zásadám, které Guinness World Records prezentuje...

Longest swimming relay race zní slibně, ale nemá přiřazený žádný výkon ani složení štafety.

Jenže paralelně jsou evidovány položky Longest distance swimming in relay (open water), Longest distance swimming in relay - open water (male team of six) a Longest distance swimming in relay - open water (female team of six), které jsou sice také bez konkrétního výkonu, ale jsou určené pouze pro šestičlenné týmy. Navíc ještě existuje nám již známý výkon 755,58 km, který byl vytvořen také šestičlennou štafetou...


Zajímavě vypadá i například prázdná položka v počtu bazénů, zvlášť když je souběžně evidován obdobný výkon pro otevřenou vodu, jenže i zde chybí jakékoliv základní informace.

Naší "Fartherest pool swimming relay distance"může připomínat další prázdný záznam Largest swim competition. Může, ale nemusí...

I další kategorie Greatest overall distance swimming (female) vypadá zajímavě, ale bohužel je vypsána pouze pro ženy a nikoliv pro muže.

Již uvedený výkon týkající se 755,58 km zaplavaných v Newarku 24. srpna 1979 uvádí jako hodnotu dosaženého výkonu 240 km. Jde o zdánlivě pouze o záměnu výsledného času 240 hodin za uplavanou vzdálenost. Jak bude ale výkon skutečně posuzován, jestliže je podle instrukcí možné překonávat čas nebo vzdálenost (viz červeně podtržené hodnoty)?

Longest distance swimming in relay (open water) uvádí hodnotu 684,75 km zaplavanou na otevřené vodě Lake Camlough 19. záři 2009. Akce se zúčastnilo 200 plavců na 750 m okruhu. Nejdelší vzdálenost během jednoho kola zaplaval Gavin Brown (5 okruhů neboli 3750 m). Vzdálenosti zaplavané ostatními účastníky nejsou uvedené, ale je zřejmé, že každý musel plavat víc než 1 okruh a celkové vzdálenosti musely být nestejné. A to je ve zřejmém rozporu s instrukcemi, které jsme održeli 25.4.2014 ohledně „100 km swimming medley relay“ (CLAIM ID 457824). Tom Ibison kategoricky uvádí, že každý účastník musí plavat přesně 1000 m, že tým 11 plavců nemůže překonat rekord ustavený 100 plavci a že žádný jedinec nesmí plavat vzdálenost delší než 1000 m.


Anebo prázdné položky Longest Charleston swim, Fastest time to swim around Manhattan a Fastest swim around Easter Island? Ty nejsou „příliš specifické“ pro evidenci tak souhrnnou jako Guinnessova kniha rekordů, jak jsme se dozvěděli o našem "Fastest swim relay 1000 km" (CLAIM ID 488000)?



A co třeba Relays, Team of 5, 24 hr (swimming)? Proč zde figuruje tým 5, když ostatní výkony se evidují pro tým 6? To není „příliš specifické“?

A proč se eviduje jedna položka, když existuje rekord , který je jednoznačně lepší? Fastest swim relay 100 x 50 m a Fastest swim relay 1000 x 50 m? Guinness World Records přece podle svých slov eviduje jen to "nejlepší"!


Analogicky se můžeme ptát, proč je registrován výkon Swimming fastest 100 x 100 m relay, když existuje výkon Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team - mixed, který nám byl vnucován místo našich 100 km štafet polohově a motýlem?

Proč je registrován výkon Farthest distance swimming in 48 hours in a 50 metre pool (female) pro ženy, když neexistuje obdobná ketegorie pro muže?

Jak máme rozumět těmto rozporům a co máme udělat, aby naše výkony byly uznány? Při bližším zkoumání uznaných rekordů vyplývá, že minimálně některé byly vytvořené během charitativní akce (např. Swimming fastest 100 x 100 m relay) a jiné profesionálními organizacemi (např. Fastest swim relay 1000 x 50 metres).

Znamená to snad, že tyto případy jsou pro Guinness World Records zajímavější? Určitě jsou lukrativnější. Profesionální organizace snadno může využít exkluzivní služby Fast Track a přizvat na vlastní náklady zástupce Guinness World Records. Mediální ohlas charitativních akcí také není zanedbatelný... Nyní musíme důkladně uvážit všechna "pro" i "proti" a vymyslet nejvhodnější postup do budoucna...

Z databáze Guinness World Records jsme vytipovali několik položek, které jsou s našimi aktivitami více či méně příbuzné a mohli by být pro nás zajímavé a schůdné. Některé uváděné "výkony" mají hodnoty, které jsou na první pohled pouze nastřelené výchozí hodnoty. Rozhodujeme se, že zkusíme podat registraci na 4 nám nejbližší a počkat na reakci GWR.

Jako pilotní pokus vybíráme 17.3. z online databáze „Longest swimming relay race“ a podáváme (jako vždy) standardní žádost (Application Reference: 170317082202lsrr). Nejde v podstatě o nic jiného než o našipůvodní žádost "Štafeta 1000 km" jen bez zdůraznění vzdálenosti 1000 km - prostě nejdelší...

Obratem přichází email potvrzující přijetí žádosti. Jako vždy jsme ujištěni, že Guinness World Records věnuje všem žádostem důkladnou péči. Schvalování žádosti předchází vždy důkladný průzkum, který si v některých případech může vyžádat i externí konzultace. Lhůta pro předpokládané vyřízení je nyní stanovena na 12 týdnů. Pokud spěcháme, můžeme využít zpoplatněný Priority service (vyřízení do 5 dní, L350/$650US/€440)...

Vybíráme a 24.3. registrujeme z online databáze GWR jako standardní aplikace další 3 položky, které mají jako rekordy uvedené pouze "nastřelené" výchozí hodnoty:
   Nejrychlejší štafeta 100 x 25 m - Fastest 100 x 25 m swimming relay (Application Reference: 170324080944f1x2)
  Nejrychlejší hodinovka v 25 m bazénu (muži) - Greatest distance swimming in one hour in a 25 m pool - male (Application Reference: 170324081621gdsi)
  Nejdelší vzdálenost ve smíšené štafetě 24 hod - Greatest distance relay swimming in 24 hours - mixed team (Application Reference: 170324082027gdrs)
Není to ale přesně to, co chceme. Štafeta 100 x 25 m není jednoznačně vytrvalostní akce. Štafeta na 24 hod sice vypadá jako vytrvalostní, ale plave se po 25 m úsecích... Ani hodinovka bez rozlišení způsobů není ideální, ale nic lepšího momentálně není...


Okamžitě přichází standardní emaily potvrzující přijetí žádostí, které nás (jako vždy) ujišťují, že Guinness World Records věnuje všem žádostem důkladnou péči a že schvalování žádosti předchází vždy důkladný průzkum, který si v některých případech může vyžádat i externí konzultace. Lhůta pro předpokládané vyřízení je 12 týdnů, ale pokud spěcháme, můžeme samozřejmě využít zpoplatněný Priority service (vyřízení do 5 dní, L350/$650US/€440)...



13.6. přichází odpověd na 170317082202lsrr: Longest swimming relay race. S lítostí nám oznamují, že Guinness World Records NEMŮŽE uznat naši žádost jako pokus o rekord!
I když chápou, že jejich rozhodnutí není to, v co jsme doufali, věří, že jejich stanovisko pochopíme. Místo Nejdelší plavecké štafety (Longest swimming relay race) nám nabízejí k překonání jiné výkony:
      Nejdelší vzdálenost na 24 hod (tým) - Greatest distance relay swimming in 24 hours (team)
      Nejvíce účastníků hodinové štafety (25 m bazén) - Most participants in a swimming relay in one hour (25 m pool)
      Nejrychlejší smíšená štafeta 100 x 1000 m - Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team (mixed)
      Nejvíce účastníků hodinové štafety (60 ft bazén) - Most participants in a swimming relay in one hour (60 ft pool)
      Nejrychlejší štafeta 100 x 25 m - Fastest 100 x 25 m swimming relay
      Nejrychlejší štafeta 100 x 50 m - Fastest 100 x 50 m swimming relay
      Nejdelší vzdálenost uplavaná ve štafetě - Longest distance swimming in relay
Na závěr emailu podepsaného jen Records Management Team nám doporučují přečíst si instrukce ohledně vytváření rekordů na stránkách GWR. Dále jsme upozorněni, že tímto Guinness World Records nemá s našimi žádnými aktivitami nic společného a že tak konáme jen na vlastní riziko...

I když jsme tentokrát vybrali přímo položku z databáze Guinness World Records, jsme opět neúspěšní! A proč nám nabízejí Hodinovou štafetu v 25 m bazénu a 60 ft (18,3 m) bazénu - to není "příliš specifické"? Ale - že se vůbec ještě divíme...
Výkony, které nám nabízejí k překonání, jsou i na našem seznamu. 3 jsme již v březnu podali, další zkusím podat později. I přes naše další zklamání musíme vyčkat na rozhodnutí o již podaných a uvidíme...

21.6. přichází odpovědi na zbývající 3 žádosti.
Nejrychlejší štafeta 100 x 25 m - Fastest 100 x 25 m swimming relay (Application Reference: 170324080944f1x2) je (kupodivu) schválena!

Nejrychlejší hodinovka v 25 m bazénu (muži) - Greatest distance swimming in one hour in a 25 m pool - male (Application Reference: 170324081621gdsi) je schválena!

Nejdelší vzdálenost ve smíšené štafetě 24 hod - Greatest distance relay swimming in 24 hours - mixed team (Application Reference: 170324082027gdrs) je také schválena!

Neuvěřitelné - máme 3 schválené žádosti! Ale nejásejme předčasně. Již jednou jsme přece uspěli a co z toho bylo??? 9.4.2014 nám byla schválená "Smíšená štafeta 100 x 1000 m - Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team - mixed". Jenže akce byla pro 100 plavců a upřesňující podmínky štafety jsme nakonec nikdy od Guinness World Records nezískali...
Každopádně systém podávání žádostí aktuálně funguje a je teď jen na nás, jestli se rozhodneme plavat akce po 25 m úsecích...

Protože žádosti schválené před prázdninami přeci jen nejsou úplně totožné s naším vytrvalostním plavání, zkoušíme v online databázi GWR najít něco bližšího. Vybíráme a jako standardní aplikace 4.10. registrujeme 4 položky:
   Nejrychlejší štafeta 100 x 50 m - Fastest 100 x 50 m swimming relay (Application Reference: 170324081621gdsi)
  Nejdelší uplavaná vzdálenost šestičlenným týmem za 24 hod - Swim fartherest distance in 24 hours - team of six (Application Reference: 170324081621gdsi)
  Největší uplavaná vzdálenost za 12 hod štafeta muži - Greatest distance relay swimming in 12 hours - male team (Application Reference: 170324082027gdrs)
  Největší uplavaná vzdálenost za 24 hod štafeta ženy - Greatest distance relay swimming in 24 hours - female team (Application Reference: 170324082027gdrs)
Není to ale přesně to, co chceme. Štafeta 100 x 25 m není jednoznačně vytrvalostní akce. Štafeta na 24 hod sice vypadá jako vytrvalostní, ale plave se po 25 m úsecích... Ani hodinovka bez rozlišení způsobů není ideální, ale nic lepšího momentálně není...


Opět narážíme na "přílišnou specifičnost" některých akcí - mužská dvanáctihodinovka nemá ženský ani smíšený ekvivalent a naopak čtyřiadvacetihodinovka je k dispozici pouze ženská. Ale buďme za to rádi...

2018
12 týdnů od podání posledních 4 žádostí již dávno uplynulo a my dosud nemáme žádnou odpověď. Marně čekáme celou zimu na jakoukoliv reakci Guinness World Records. Až teď si uvědomujeme, že vlastně nepřišlo ani žádné potvrzení o přijetí žádostí do systému. Výsledek se nikdy nedozvíme...

Přestože ani po 4 měsících nemáme žádnou reakci na poslední 4 žádosti, rozhoduje se 6.2. zkusit ještě jeden pokus - v našem původním seznamu vytvořeném z online databáze GWR zbývají ještě poslední položky...
   Největší plavecká akce - Largest swim competition (Application Reference: 180206366145afrt)
  Nejdelší vzdálenost za týden v 50 m bazénu - muži - Fartherest distance swimming in one week in a 50 m pool - male (Application Reference: 180206366202bbew)
  Nejdelší vzdálenost za 12 hod - 50 m bazén - muži - Fartherest distance swimming in 12 hours in a 50 metre pool - male (Application Reference: 180206366274bwxs)
  Nejvíce účastníků v 1 hod plavecké štafetě - 25 m bazén - Most participants in a swimming relay in 1 hour - 25 m pool (Application Reference: 180206366773ffra)
Jde ale vesměs o akce v 50 m bazénu, přičemž my máme k dispozici 25 m bazén. Hodinová štafeta s největším počtem účastníků s vytrvalostním plaváním taky moc nesouvisí. A "Největší plavecká akce - Largest swim competition" může v podání Guinness World Records znamenat cokoliv... Navíc tyto položky nemají v databázi GWR uvedenou žádnou hodnotu aktuálního rekordu.


Opět dávno uplyne 12 týdnů od podání 4 žádostí my nemáme žádnou odpověď a ani potvrzení o zařazení žádostí do systému. Reakce se zase nikdy nedočkáme...